Jesteśmy facbook.com mając na uwadze chęć dzielenia się z czytelnikami treścią publikacji blogowych założyliśmy naszą stronę na portalu społecznościowym. Umieszczać będziemy na niej nie tylko teksty z naszego bloga ale również ciekawe linki do interesujących publikacji. Zachęcamy gorąco do komentowania naszych wpisów jak również do klikania Lubię to ! Dołącz do grona sympatyków mieczyka hellera i odwiedź naszą stronę facebook.com/mieczykhellera
Blog ten poświęcony jest tematyce związanej z jedną z najpopularniejszych odmian ryb akwariowych, jaką jest słynny już Mieczyk Hellera, mieczyk zielony (Xiphophorus hellerii) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae), jedna z najdawniej hodowanych i najpopularniejszych ryb akwariowych, przodek wszystkich odmian hodowlanych.
piątek, 31 stycznia 2014
wtorek, 28 stycznia 2014
Obsada akwarium - nowi mieszkańcy
Z racji faktu, iż zaszła konieczność zorganizowania dodatkowego zbiornika, jako kotnika, przenieśliśmy akwarium rodziców, a jego mieszkańcy zamieszkali tymczasowo w naszym ogólnym zbiorniku.
Zatem obsada wynosi obecnie:
- mieczyk hellera - zielony - samiec
- mieczyk hellera - czerwony - samiec
- mieczyk hellera - czerwona - samica
- mieczyk hellera - czarna - samica
- mieczyk hellera - czerwona - samica młoda
- kirysek
- synodontis
- glonojad weloniasty
- glonojad
- 6 neonków
niedziela, 26 stycznia 2014
ZUZIA - 21 stycznia 2014 - miot # 2
Dokładnie po upływie 5 tygodni i jednego dnia ZUZIA znowu urodziła. Miot miał miejsce w osobnym zbiorniku, z przygotowanym do tego celu kotnikiem siatkowym, w którym wycięliśmy dziurki a następnie powiększyliśmy je wypalając rozgrzanym śrubokrętem.
Wnioski:
- kotnik jako naturalne akwarium z bogatą obsadą nie do przecenienia, ZUZIA męczyła się przez 5 dni w małej przestrzeni w kotniku,
- akwarium na narybek powinno być puste, obecnie akwarium pełniące rolę kotnika jest obsadzone i nie widać chociażby tego ile rybek się urodziło w miot # 2,
piątek, 17 stycznia 2014
ZUZIA - 16 stycznia 2014 - miot # 1

wtorek, 14 stycznia 2014
ZUZIA - 14 stycznia 2014 - miot # 1
Przestawiłem kotnik w inne miejsce, bliżej filtra, co znacznie poprawiło cyrkulację w jego wnętrzu, następnie pozostawiłem filtr na cała noc - efekty są widoczne, nie zapeszając narybek przeżył, czyli nie odnotowałem kolejnego zgonu.
Nie mniej jednak za namową kolegów, zdecydowałem się na zorganizowanie małego zbiornika w formie kotnika dla narybku - osobne akwarium - dzieci też będą mieć frajdę, bo akwarium wyląduje w ich pokoju. Powyższe to następstwo tego, iż ZUZIA znowu jest kotna i należy w przeciągu kilkunastu dni spodziewać się miotu # 2.
poniedziałek, 13 stycznia 2014
ZUZIA - 13 stycznia 2014 - miot # 1
Niestety kolejne rybki padają, z 20 pozostało już tylko 12. Zastanawia mnie powód, albowiem nie wprowadzam radykalnych zmian w zbiorniku. Zaobserwowałem jednak, iż glonojady ochoczo przyczepiają się do siatki kotnika, co dla mnie oznacza, iż jest tak sporo pożywienia, jeśli nawet synodontis potrafi uczepić się go i jeść. W pierwszej kolejności przestawię kotnik bliżej wylotu napowietrzania z filtra, za sugestią [Kuby] być może fakt złej cyrkulacji wody sprawia, iż niezjedzony pokarm szybciej gnije i podnosi NO3 w kotniku - pomimo, że jest on wewnętrzny i umieszczony jest w zbiorniku ogólnym. Podjąłem też próbę wypuszczenia jednej rybki do akwarium, ale niestety zamieniła się ona w żywy pokarm, czyli wniosek jest taki, że narybek musi jeszcze podrosnąć.Pozostawiam już włączony filtr 24 / h - do tej pory wyłączałem na 7 h w nocy.
Pokarm: Mikrovit HI-PROTEIN
Temperatura: 25oC 26oC
Pokarm: Mikrovit HI-PROTEIN
Temperatura: 25oC 26oC
piątek, 10 stycznia 2014
ZUZIA - 10 stycznia 2014 - miot # 1
Miot miał miejsce z 15/16 grudnia, odłowiłem 20
szt., pływają w kotniku, niestety przez ostatnie 3 dni padły mi 3
sztuki, denerwuję się co może być tego przyczyną. 2 dni
wcześniej przed tym zdarzeniem podmieniłem część wody - może to jest powodem, chociaż woda była odstana. Temp. utrzymuje się na 25oC 26oC (raz
skoczyła wyżej po podmianie). Może jedzenie nie takie, a może po prostu
naturalna selekcja.
wtorek, 7 stycznia 2014
ZUZIA - 08 stycznia 2014 - miot # 1
Odłowiony narybek mieczyka pływa sobie bezpiecznie w kotniku wewnętrznym w zbiorniku głównym. Młode rosną w oczach, karmione są suchą karmą dla narybku. Akwarium silnie napowietrzane. Wszystkie rybki są żywe i energiczne. Stresujące jest jedynie to, iż wciskają się pod stelaż kotnika, co sprawia, iż ma się wrażenie, że zakleszczyły się pomiędzy siatką a stelażem. Niestety jednak jedna z 20 sztuk padła w dniu wczorajszym, miało to miejsce dwa dni po podmianie wody.
Subskrybuj:
Posty (Atom)